शुक्रबार, १५ श्रावन २०७८

सुर्तीको पातको मूल्य पाएनन् कृषकले

Share via:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

वैकल्पिक खेतीको रुपमा सुर्ती खेती गरेका पर्साका ठोरीका कृषकले सुर्तीको पात बिक्री गरेको डेढ महिना भन्दा लामो समयमा पनि भुक्तानी नपाएपछि मर्कामा परेका छन् । पर्सा राष्ट्रिय निकुञ्ज र चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज नजिक पर्ने पर्साको ठोरी गाउँपालिकाका किसानले लगाउन अन्य बालीहरु वन्यजन्तुले नष्ट गरिदिने गरेकाले वैकल्पिक खेतीको रुपमा सुर्ती खेती गर्दै आएका छन् । ९ महिना भन्दा लामो समय मेहनत गरेर बिक्री गरेको सुर्तीको भुक्तानी रोकिएपछि घर खर्च टार्न र खेती गर्न लिएको ऋण तिर्न समस्या परेको किसानहरुले दुखेसो गरेका छन् ।

ठोरी गाउँपालिकाको वडा नम्बर ४ मा पर्ने शान्तिटोल, सुन्दरटोल, निर्मलबस्ती, वडा नम्बर ३ को ब्रम्हानगर, नयाँबस्ती, बुद्धनगरलगायतका गाउँका किसानले सुर्तीको पात बिक्री गरेबापतको भुक्तानी अहिलेसम्म पाएका छैनन् । सुर्ती खेती गरेका ठोरीकै केही किसानहरुले सुर्ती बिक्री गरेर भुक्तानी लिएको भएपनि निषेधाज्ञाको बहानामा भुक्तानी रोकिएपछि आफूहरु मर्कामा परेको शान्तिटोलका किसान राजु थिङले बताए । साउनको पहिलो हप्तामा सुर्तीको पात बिक्री गरेका थिङले डेढ महिना बित्दासमेत रकम नपाएको बताए । यस वर्षका लागि सुर्ती खेती गर्न बिऊ राख्ने समय भइसकेपनि अघिल्लो वर्षको सुर्तीको बक्यौता नपाएपछि फेरि खेती गर्ने कि नगर्ने भन्ने अन्योल भएको किसानहरुको भनाइ छ । ठोरीका धेरैजसो किसानले सुर्ती बिक्री गरेपछि भुक्तानीको रकमले अन्य बाली लगाउने गरेका छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *